Skip to content ↓

Lady Manners School

Strive to attain

Font Size
A A A A
Background Colour

Staff List

Senior Leadership Team

Headteacher

Mr A D Meikle BA MPhil

Deputy Headteachers

Mr A Moore BSc

Mrs D Ridley BSc

Assistant Headteachers

Mrs J A Dobson BA (Head of Year 11)

Mr M Evans BA (Head of Sixth Form)

Mrs D J Goodwin BSc

Ms C Osborn BEd (Head of Years 7-10)

Business Manager

Mrs J Snell BA CIMA

Year Tutors

Sixth Form

Mr M P Foyle BEng Dis

Mrs F Y Manvell BA

Upper and Lower School

Mr N Wallace BSc (Head of Year 11)

Mr A J Johnson BA (Head of Year 10)

Mr P Lane BSc (Head of Year 9)

Mr K Mulholland BA (Head of Year 8)

Mr R Martin BSc (Head of Year 7)

Directors of Study/Curriculum Leaders

Biology: Dr R Lennard BSc PhD

Business Studies: Mrs B Archer BA MA Ed

Chemistry: Mr P Tattersall MSc

Computer Studies: Mr P V Sloane BSc

Creative Art and Design: Ms R Gaunt BA

Design and Technology: Mr T O'Neal BEd

English and Media Studies: Mrs J Lansley BA

Food Technology: Miss H A Bontoft BEd AST

Geography: Mrs L J Scott BA

History: Mr W Woodward BA MA

Mathematics: Mr Keith Byrne BSc

Modern Foreign Languages: Mr P Ince BA

Performing Arts: Mr M Doody BA

Physical Education (Girls): Miss R Pownall-Jones BSc

Physical Education (Boys): Mr R Allen BA

Physics: Mrs C Sinnott BA MSc

PSHE: Mrs A Ryan BEd

Psychology: Mr R Lee BAReligious

Education: Mr R Mason BA

Science: Mr R J Edge BSc

Special Educational Needs Coordinator: Mrs C E Wilson BA

Teaching Staff (Full and Part Time)

Mr R Allen BA (Physical Education)

Mrs B Archer BA MA Ed (Business Studies)

Mr D Askew BSc (Learning Support / History)

Mrs A Bailey GLCM ALCM LLCM FLCM (Music)

Mme S Bailly Maîtrise Lettres (Modern Languages)

Miss L Barnsley BMus (Music)

Mr P Barrett (Construction)

Miss H A Bontoft BEd AST (Food Technology)

Miss H J Bradshaw BSc (Physical Education)

Miss C Burn BSc (Geography)

Mr K Byrne BSc (Mathematics)

Mrs M Caldwell BSc (Science)

Mr J Carpenter BSc (Information Technology)

Mrs S Clarke BA (Art / Textiles)

Mrs S Conboy MA (Modern Languages)

Mrs A Cresswell BSc (Science)

Mr P Curtis BA (English)

Mrs J A Dobson BA (Modern Languages / ASDAN)

Mr M E Doody BA (Drama)

Mr R J Edge BSc (Science)

Mrs S Edwards BA (Art / Textiles)

Mr M Evans BA (Geography / General Studies)

Mr M P Foyle BEng Dis (Design & Technology)

Ms R Gaunt BA (Art and Design)

Mrs D J Goodwin BSc (Mathematics)

Mrs S J Green BSc CBiol (Science)

Mrs S Greenhalgh (Food Technology)

Mrs C Harrison BSc (Mathematics)

Mrs S Harrison BSC MMedSci PhD (Science)

Mrs H Hodge BA (English)

Mr P Ince BA (Modern Languages)

Mr A J Johnson BA (Physical Education)

Mrs J Johnson BA MA (English)

Mr M B Johnson BEng MSc (Mathematics)

Mr P Lane BSc (Mathematics)

Mrs J Lansley BA (English/Media Studies)

Mrs A Latham MChem (Science)

Mr R Lee BA (Psychology / Sociology)

Dr R Lennard BSc PhD (Science)

Mrs V Lincoln BA (Modern Languages)

Mrs J Mann BA MA (Art)

Mrs F Y Manvell BA (Art / Textiles)

Miss S Marren BA (Business Studies)

Dr M Marron BA PhD (Science)

Mr R Martin BSc (Information Technology)

Mr R Mason BA (Religious Studies)

Mr T B Maunder FLCM (Music)

Mr A D Meikle BA MPhil (History / General Studies)

Mr P Miller BA (Geography)

Mr A Moore BSc (Mathematics)

Mrs S Moran BA (Religious Studies)

Mrs C J Mortimer BA (English)

Mr K Mulholland BA (English)

Mr P O'Donnell BSc (Mathematics)

Mr T O'Neal BEd (Design & Technology)

Ms C Osborn BEd (Physical Education / Drama / English)

Mrs J Y O'Toole BA (Modern Languages)

Mr J Palmer BA MA (History)

Mrs K Partridge (Geography / Religious Education)

Miss R Pownall-Jones BSc (Physical Education)

Mr C Price BEng MSc (Mathematics)

Dr C Rawdin BA MA PhD (Psychology / Sociology)

Mrs C Redding BA (English)

Mr B Rice BA (Religious Studies)

Mr A E M Richardson MA (Science)

Mrs D Ridley BSc (Mathematics)

Mrs J Roach BEd (Physical Education / SSCO)

Mrs F C Roberts BA (Drama)

Mr M Roberts BA (History)

Mrs A Ryan BEd (PSHE)

Mrs L J Scott BA (Geography)

Mrs C Sinnott BA MSc (Science)

Mrs J Sloane BSc (Information Technology)

Mr P V Sloane BSc (Information Technology)

Mr J Smith BA (Design & Technology)

Mrs R J Smith BA (Religious Education)

Ms J Spooner BSc (Science)

Mrs L Sweeney (Drama)

Mr P Tattersall MSc (Science)

Miss N Thompson BA (Design & Technology)

Mrs I Ullyett BA (Learning Support)

Mr N Wallace BSc (Physical Education)

Mrs A M Wilcockson BA (English)

Mrs S Williams BA (English)

Mr T Williamson BSc (Mathematics)

Mrs C E Wilson BA (Business Studies / General Studies)

Mr W Woodward BA MA (History)

Support Staff - Administration

Mrs R Borra

Miss K Casey

Mr P Cooper BSc

Mrs R J Feroleto BSc MSc

Mrs A Haigh

Mrs A Harlington

Ms J Harman

Mrs J Lillis BSc

Miss L Newbould

Ms J E Orley

Mrs J Snell BA CIMA

Mrs J Vere

Mrs J Ward

Support Staff - Student Support

Mrs P Brindley

Ms J Harman

Mrs I Howarth

Support Staff - Careers/Work Related Learning

Mr S Pacey BA DipCG DipCE

Support Staff - Pastoral Co-ordination

Mrs S Sandover

Mrs R Skelton

Support Staff - Technicians

Mrs S Bagnall

Mr P Barrett LSGI

Dr S Grime BEd MSc PhD

Ms T Moulding

Mr D Philip-Smith

Mrs A Sweet

Mr A Sutherland

Support Staff - Premises

Mr R Browne

Mr B Charlesworth

Mrs J Cox

Mr S Smythe

Miss C Staves

Mr A Wallace

Mr S Watkins

Support Staff - Library

Mrs L Lovell BA

Mrs N Hetherington BLS CILIP

Support Staff - Learning Support

Mrs T Allen

Mrs A Bent

Mrs T Blythe

Mr C Delinikajtis

Mrs K Dent

Mrs H Gray Dip SWelfare RGN

Mrs D Johnson

Mrs D Penny

Support Staff - Cover Supervisors

Mrs S Greenhalgh

Mr S Law

Mrs K Partridge

Mrs C Strange

Mrs L Sweeney

Support Staff - ICT/Visual Aids

Mr R Atkin MCP

Mr D Ffrench

Mrs C Hawley

Mr R Hildebrand

Mr J Truelove

Support Staff - Cleaning

Mrs E Cotterill

Mr S Everett

Mrs A Fryzewska-Pstrucha

Mr M Hill

Mrs M Klosowska

Ms Z Krause

Mr J Lockie

Mrs A Prime

Mr I Robinson

Miss J Rozniak

Mrs A Smith

Mrs J Tame

Mrs M Thorpe

Mrs J Wardzinska

Support Staff - Duke of Edinburgh

Mr J Adams

Support Staff - Catering

Mrs V Anthony

Mrs L Baynes

Mrs R Dawson

Mrs P A Elliott

Miss R Gedney

Mrs J M Gilbert

Mrs H Grindey

Miss R Handley

Miss N Harding

Mrs A Hollinrake

Mrs S Jameson

Mrs M Monteiro

Miss D Parker

Miss F Parker

Miss J Rozniak

Ms J Smith

Mrs E Thompson

Miss N Tilson

Ms J Westmoreland

Mrs J Winter

Support Staff - Midday Supervisors

Mrs M Roose

Mrs E Thompson

Visiting Tutors - Music

Mrs A Bailey FLCM (Flute)

Mr M Barks MA (Double Bass)

Miss D Buckley LTCL FTCL LRAM (Clarinet/Saxophone)

Mr C Burge BA (Brass)

Miss E Chaplais BMus MA (Violin)

Ms A Gilliatt GRNCM (Upper Strings)

Ms M Hill MA BA LRAM ALCM (Oboe)

Mrs A K Kornas BMus LTCL Perf (Piano)

Mr G Lloyd BMus (Singing)

Mr D Milner Higher Diploma in Popular Music (Drums)

Mr J Parsons Graduate RNCM, Professional Performance RNCM (Cello)

Ms P Phillips GTCL (Brass)

Mrs S Smith LRAM ARCM GRSM (Piano/Bassoon/Theory)

Mr P Wrieden BMus ARCM (Guitar)